• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
14 Aralık 2017 - Perşembe

Kuzey Kore'ye bir darbe de Çin'den

kuzey-koreye-bir-darbe-de-cindenÇin, BMGK kararları çerçevesinde Kuzey Kore'den tekstil ithalatını yasakladığını ve bu ülkeye petrol ürünleri ihracatını sınırlandırdığını duyurdu.
23 Eylül 2017 Cumartesi 14:04

Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin,  rafine petrol ürünlerinin Kuzey Kore'ye ihracatını sınırlandırarak, Pyongyang  yönetiminden tekstil ürünleri ithal edilmesini yasakladığı belirtildi.

Petrol ürünlerinden sıvılaştırılmış doğalgazın Kuzey Kore'ye satışının  kısıtlanması kararının 1 Ekim'de yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada,  tekstil ürünleri ithalatında ise daha önce yapılan ithalat işlemlerinin tamamlanması amacıyla 10 Aralık'a kadar süre verileceği ve o tarihten sonra ithalatın tamamen durdurulacağı vurgulandı.

Açıklamada, söz konusu yasak ve sınırlamanın, BMGK'nin Kuzey Kore'ye  yönelik yaptırım kararları çerçevesinde alındığı, 1 Ocak 2018'den itibaren Kuzey  Kore'ye ihraç edilen petrol ürünlerinin de yıllık 2 milyon varil olacağı ifade  edildi.

BMGK'de oy birliğiyle kabul edilmişti

Nükleer programını sürdüren Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına  sınırlama getirilmesi ve en büyük ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatına ambargo  uygulanması kararı, iki hafta önce BMGK'de oy birliğiyle kabul edilmişti.

BMGK, Kuzey Kore'ye petrol satışının gelecek aydan itibaren yıl sonuna  kadar üç aylık sürede 500 bin varil, 2018'de ise 2 milyon varil petrol ile  sınırlandırılacağını açıklamıştı.

Aynı kararla BMGK, Kuzey Kore yönetiminin 760 milyon doları bulan ve  ikinci en büyük gelir kaynağını oluşturan tekstil ihracatını da yasaklamıştı.

Çin, daha önce de BMGK kararları dolayısıyla Kuzey Kore'den ülkeye  kömür ithalatını durdurmuş, demir, çelik, kurşun ve deniz ürünleri ithalatını da  yasaklamıştı.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kuzey-kore-ye-bir-darbe-de-cin-den-dunya-2524567/Etiketler: BMGK , Kuzey Kore , Kore , Çin , Video , PekinYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı