• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
14 Aralık 2017 - Perşembe

Çocuklarda obeziteye karşı fiziksel aktivite şart

cocuklarda-obeziteye-karsi-fiziksel-aktivite-sartÇocuklara yaşam biçimi olarak sağlıklı beslenme ve düzenli spor alışkanlığını benimsetmek, obezite riskini azaltıyor.
31 Ocak 2014 Cuma 11:59

Çocuklara yaşam biçimi olarak  sağlıklı beslenme ve düzenli spor alışkanlığı benimsetmek, obezite riskini  azaltıyor.
 
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Karagüzel,  obezitenin tüm  dünyayı etkileyen, sıklığı giderek artan bir sağlık sorunu haline geldiğini ve  artık salgın bir hastalık gibi tanımlandığını söyledi.
 
Türkiye’de fazla kilolu ve obez çocukların toplam sıklığının genel olarak  yüzde 13 ile yüzde 25 arasında olduğunu belirten Doç. Dr. Karagüzel, ”Yıllar  içinde ülkemizde sıklığın giderek arttığı görülmekte. Obez çocukların  ailelerinde, özellikle annelerinde obezite sıklığının yüksek olması da dikkat  çekicidir. Bu çocukların kilo değerlendirmesi mutlaka doktor tarafından yapılmalı  ve obez çocuklar mümkünse çocuk endokrinoloji kliniklerince izlenmelidir. Kilolu  olmayan bir çocuğa verilecek yanlış mesajların gelecekte yeme bozukluklarına yol  açabileceği de unutulmamalıdır” dedi.
 
Doç. Dr. Karagüzel, obezitenin patolojik nedenlerinin nadir olduğunu  ifade ederek, ”Obezite sıklığının artmasında kötü beslenme faktörleri, yüksek  enerjili beslenme ve kısıtlı fiziksel aktivite yapılması ile genetik zemin rol  oynamakta. Özellikle bolca katkı maddesi içeren, besin olarak değersiz, iştahı  kapatarak normal öğün atlanmasına yol açan hazır gıdalardan uzak durulmalı” diye  konuştu.
 
Bebeklerde anne sütü ile beslemeye özen gösterilmesi gerektiğini  vurgulayan Karagüzel, ”Bu konuda anneleri teşvik edici çabalar artırılmalı ve  mümkün olduğunca ilk yıl yapay beslenmeden kaçınılmalı. Süt çocukluğu döneminde  hazır mama ile beslenme ve ek gıdaların erken başlanması ileride obezite için  risk oluşturmakta” dedi.
 
Karagüzel, şişmanlık yakınmasıyla getirilen çocukların hepsinde sağlıklı  beslenme ve düzenli spor alışkanlığının olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam  etti: ”Bu çocuklarda bolca cips, şekerli ve asitli içecekler, patates  kızartması ve fast food tüketimi, dersler veya iklim şartları bahane edilerek  fiziksel aktivite yapılmaması söz konusu. ’Kremayı çok seviyor’ diye iki  yaşındaki bir hastamızın anneannesinin, bisküvilerin kremasını ayırarak çocuğa  bolca krema yedirdiğini öğrendik. Bu ve benzeri örnekler, tüm aile bireyleri olarak sağlıklı beslenme konusunda bilinçli davranım eksikliğini ortaya  koymakta.”
 
Bilgisayar ve televizyon başında geçirilen fazla zamanın da hareket  kısıtlamasına yol açarak obeziteye yatkınlık yaratan önemli bir toplumsal sorun  olduğunu dile getiren Karagüzel, ”Televizyon reklamları çocukları, obeziteye yol  açan sağlıksız gıdalara da yöneltmektedir. Bilimsel verilere göre, 2 yaşından  küçük çocuklara televizyon seyrettirilmemesi, onun yerine bu çocuklarla oynamak, konuşmak, kitap okumak, şarkı söylemek gibi aktivitelerde bulunulması  gerekmektedir. İki yaşın üzerinde ise günde 1-2 saat sadece kaliteli programlar  için televizyon izlemeye izin verilmeli” ifadelerini kullandı.
         
Obezite çocuklarda birçok komplikasyon oluşturabiliyor
Karagüzel, obez olmanın sağlığa pek çok olumsuz etkisi bulunduğunu  belirterek, ”Çocukluk obezitesinin komplikasyonları çok erken yaşlarda yüksek  tansiyon, metabolik sendrom, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması şeklinde  ortaya çıkabilmekte. Ayrıca kalp ve damar sistemi bozuklukları, uyku apnesi,  iskelet sisteminde bozukluklar, ergenlik bozuklukları, sosyal ve psikolojik  sorunlara da yol açmakta” diye konuştu.
 
Obezitenin tedavisi güç olduğu için öncelikle gelişmesinin engellenmesi  gerektiğini ifade eden Karagüzel, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren yaş grubuna uygun düzenli spor  alışkanlığı kazandırmalı ve arkadaşlarıyla parklarda oynayacağı zamanlar  yaratmalıyız. Bilmeliyiz ki çocuk enerjisini harcayabildiği sürece kiloyla  mücadele etmesi kolaylaşır. Bu konuda anne ve babaların kararlı tutumu önemlidir.  Öğün düzenlerinin sağlanması, gereksiz atıştırmalardan kaçınılması ve akşam  öğününün geç saatlere kaydırılmaması konusunda anne ve babaların özen göstermesi  gerekmekte.”
 
Doç. Dr. Gülay Karagüzel, obezite ile baş etme konusunda altın üçgenin,  yaşam biçimi olarak sağlıklı beslenmeyi ve düzenli spor yapmayı benimsemek ve  aile bireylerinin işbirliğini sağlamaktan geçtiğini kaydetti.


Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/cocuklarda-obeziteye-karsi/cocugum/detay/1829966/default.htmEtiketler: sağlık , spor , Karadeniz Teknik Üniversitesi , Kitap , KaradenizYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı