• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
11 Aralık 2017 - Pazartesi

Kamu Taşeronları Torba Yasa-Taşeronlara Kadro Müjdesi!

kamu-taseronlari-torba-yasa-taseronlara-kadro-mujdesiTaşeronlara Kadro müjdesi geliyor. Kamu Taşeronları Torba Yasası ile kadro yolu açılıyor.Kamuda taşeron olarak çalışanlara torba yasayla müjde geliyor.İşte Kamu Taşeronları için beklenen haber...
14 Ocak 2014 Salı 17:48

Taşeronlara Kadro müjdesi geliyor. Kamu Taşeronları Torba Yasası ile kadro yolu açılıyor.Kamuda taşeron olarak çalışanlara torba yasayla müjde geliyor.İşte  Kamu Taşeronları için beklenen haber...
 
Kamuda taşeron olarak çalışanlara torba yasayla kadro yolu açılacak. Sayıları yaklaşık 10 bini bulan işçinin kadroya alınması planlanıyor. Yetkililer tarafından kadro konusunun da ciddi bir şekilde ele alındığı belirtiliyor.
 
Hükümetin, pek çok alanda yapacağı kanuni düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı içinde çalışma hayatı ile ilgili de önemli düzenlemeler yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, taşeron işçi için 1 yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılıyor.Kamudaki taşeron işçilerle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor. Kıdem tazminatı sorununu şimdilik beklemeye alan hükümet, çalışma hayatının diğer alanlarındaki düzenlemelere yoğunlaştı.
 
Edinilen bilgiye göre torba kanunda taşeron işçilikle ilgili önemli düzenlemeler bulunuyor. Yavaş yavaş netleşmeye başlayan paketin içeriğine göre taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmını bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler de söz konusu.
 
KAMUDAKİ TAŞERON İŞÇİLERE KADRO YOLU
 
Kamudaki taşeron işçiliğin önündeki en büyük sorunlardan biri de muvazaa kararları. Taşeron işçi mahkemeye gitmesi halinde asıl işveren ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bununla ilgili olarak mahkemelerin vermiş olduğu çok sayıda karar bulunuyor. Bu sorunun çözümü için de taraflar iki alternatif üzerinde duruyor. Kamuda bu şekilde bulunan işçilerle sulh yoluna gidilmesi düşünülüyor. Eğer burada çözüm olmazsa sayıları yaklaşık 10 bini bulan işçinin kadroya alınması planlanıyor. Yetkililer tarafından kadro konusunun da ciddi bir şekilde ele alındığı belirtiliyor.
 
EVDE ÇALIŞANA SİGORTA MÜJDESİ
 
Bir diğer çalışmada evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi süreksiz işçi diye tabir edilen işçilere sigorta müjdesi var. Konuyla ilgili hazırlanan yasal düzenlemeye göre, süreksiz işçiler 10 günün altında kaç gün çalışıyorsa çalışsın eğer 15 günlük prim öderse devlet bunu 30 güne tamamlayacak. 


Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/kamu-taseronlari-torba/gundem/detay/1821938/default.htmEtiketler: işveren , sözleşme , yasa tasarısı , kıdem tazminatı , Sosyal Güvenlik , Kanuni , güvenlik , işçi , prim , müjde , Sosyal , torba yasa , kamu , Güne , kıdem , kaç gün , Torba yasası , müjdesi , taşeron , taşeron işçi , sulh , iki , karşı , yavaş , karar , hükümet , yıl , için , kadro , yasal , yasa , İşte , hizmetli , işçiler , torba , günlük , TAKIM , geliyor , haber , sigortaYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı