• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
12 Aralık 2017 - Salı

DOPİNGE HAPİS CEZASI

dopinge-hapis-cezasiTürkiye’de son dönemlerde büyük artış gösteren doping olayının önüne geçmek isteyen Spor Bakanlığı, dopingi sportif suç kapsamından çıkartarak Türk Ceza Kanunu’nun içine dahil etmeyi planlıyor. Böylece hapis cezaları gündeme gelecek
13 Ağustos 2013 Salı 21:31

ERKAN AYRAÇ

Türk Sporu’nda son döneme damga vuran doping krizinin önüne geçmek için yeni önlemler alınacak. Akdeniz Oyunları sonrası Spor Bakanı Suat Kılıç’ın talimatı ile bir dizi çalışmanın yapıldığı öğrenildi. Dopingin sadece sportif suç olması ve karşılığındaki cezaların yetersiz kalması üzerine yaptırımların daha da ağırlaştırılmasına karar verildi. Yarışmalardan men veya ödüllerin geri alınması gibi cezaların dopingin önüne bir türlü geçmemesi üzerine hapis cezası gündeme geldi.
Türkiye’ye sokulan yasaklı maddeleri getiren, dağıtan veya satanlara hiçbir yaptırım uygulanmaması, sporcuların bu ilaçlara çok rahat ulaşması nedeniyle dopingin sportif ceza olmaktan çıkarılmasına karar verildi.
Halterde, güreşte, atletizmde, hatta bisiklette yaşanan büyük skandalların ardından düğmeye basan Spor Bakanlığı, dopingin bundan böyle Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi için harekete geçti. Kanun yasalaşırsa WADA tarafından belirlenen yasaklı maddeleri kullanan, satan ve getirenler hakkında para cezasından, hapis cezasına kadar uzanan ağır yaptırımlar uygulanacak.
Doping ilaçlarını captagon ve extacy gibi uyuşturucu hapları ile eş değerde tutma kararı alan bakanlık bu yöntemle sporcuları kontrol altında tutmayı ve sorunu ortadan kaldırmayı planlıyor.Kaynak: http://skorer.milliyet.com.tr/dopinge-hapis-cezasi/-/detay/1749584/default.htmYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı