• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
11 Aralık 2017 - Pazartesi

Yerel Seçimler Oy Verme İşlemleri Saat Kaçta- Oy Kullanma Saatleri(30 Mart Yerel Seçim Oy Kullanma)

yerel-secimler-oy-verme-islemleri-saat-kacta--oy-kullanma-saatleri30-mart-yerel-secim-oy-kullanma2014 Yerel seçimlerine sayılı günler kaldı.Yüksek Seçim Kurulu 30 Mart PAzar günü yapılacak olan yerel seçimler için tüm bilgilleri yayınladı. 30 Mart yerel seçimleri oy kullanma işlemlerine dair tüm bilgiliere buradan ulaşabilirsiniz.
09 Mart 2014 Pazar 16:29

Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart'da yapıalcak olan yerel seçimlerde oy kullanma işlemleri ile ilgili bir duyuru yayınladı. YSK geçtiğimiz şubat ayının 18'inden itibaren de vatandaşların yerel seçimlerde oy kullanacağı yerleri ve sandık bilgililerini resmi internet sitesinden yayınlamıştı. 
 
Köyde; il genel meclisi üyeliği seçimi, köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi yapılacak. Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği seçimi, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi gerçekleştirilecek. 
 
Büyükşehirlerde de büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi yapılacak.
 
Büyükşehir olan iller şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdag, Trabzon ve Van.
 
SEÇMENİN KİMLİK TESPİTİ
 
Seçmenin kimlik tespitinde; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Nüfus cüzdanı, Resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, Pasaport, Evlenme cüzdanı, Askerlik belgesi, Sürücü belgesi, Avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekiyor. 
 
Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâgıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart. 
 
Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçecek. 
 
Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değil. 
 
SEÇMENLERİN OYLARINI KULLANMA SIRASI
 
Seçmenler oylarını aşağıdaki sırada kullanacaklar:
 
Turuncu Zarf: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa;
 
Mavi Zarf: Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa;
 
Mor Zarf: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası mor renkli zarfa
 
OY VERME SAATLERİ 
 
7.00 - 16.00 saatleri arasında; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illeri oy kullanacak.
 
8.00 - 17.00 saatleri arasında ise yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer iller kullanacak.


Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/yerel-secimler-oy-verme-islemleri/gundem/detay/1848884/default.htmEtiketler: askerlik , Artvin , Yüksek Seçim Kurulu , cezaevi , Adana , Kahramanmaraş , Denizli , Ordu , İstanbul , Trabzon , Antalya , Ankara , İzmir , Erzurum , Diyarbakır , Sivas , Balıkesir , Siirt , Iğdır , Van , Konya , Kayseri , Rize , Ardahan , Hakkari , Giresun , Malatya , Bingöl , Bayburt , Kilis , Bursa , Hatay , Manisa , YSK , Elazığ , Erzincan , Batman , Mardin , Bitlis , Samsun , Sakarya , Mersin , Şanlıurfa , Tunceli , Gaziantep , Muğla , Kocaeli , Kars , adıyaman , ağrı , Aydın , muş , şırnakYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı