• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
11 Aralık 2017 - Pazartesi

Trevor Paglen’den “işlevsiz” uzay aracı

trevor-paglenden-islevsiz-uzay-araci2011’den beri İstanbul ve New York'ta uluslararası ve göçebe sergiler düzenleyen Protocinema’nın İstanbul serüveni Trevor Paglen ile devam ediyor.
02 Eylül 2013 Pazartesi 14:47

 Amerikalı sanatçının “İşlemeyen bir Uydu için Prototip; tasarım 4, yapım 3” adlı yeni büyük boyutlu heykel çalışması 12 Eylül Perşembe gününden itibaren Dolapdere’de sanatseverleri bekliyor.

 
Bu çalışma; bilginin nasıl yayıldığı veya yayılmadığı; hangi yollarla dağılıp dağılmadığı, ve bunların yanı sıra sanatın işlevi ve nasıl iletişim kurduğu –eğer ki iletişim kurabiliyorsa– gibi konularla ilgili.   
 
“İşlemeyen bir Uydu için Prototip; tasarım 4, yapım 3”, hiçbir ticari veya askeri “işlevi” olmayan bir uzay aracı heykeli –tamamen estetik bir nesne olarak tasarlanmış. “Sanat için sanat” düşüncesine yakın, ama “sanat için sanat” yerine “uzay mühendisliği için uzay mühendisliği” düşüncesi hakim.
 
Bu projenin sorduğu soru şu: “Uzay mühendisliği, eğer her alanına etki eden kurumsal ve askeri çıkarlardan bağımsız olsaydı, ne durumda olurdu?” Paglen'in “işlevsiz uzay aracı”, estetiğin veya bilimin veya mühendisliğin, kurumsal ve askeri çıkarlardan ayrı olduğu bir dünyayı hayal etmenin (ve onu gerçekleştirmek adına belirsiz adımlar atmanın) mümkün olup olmadığına dair bir öneri. “Uzay aracı” işlevsiz, zira uydular için standart olan büyük miktarda veri gönderme ve alma işlevlerini yerine getirmiyor.
 
Bu heykel Trevor Paglen'in çalışma alanını genişletirken, bir yandan da Beyoğlu'nun şu anki bağlamında farklı evrensel okumalar gerçekleştirmenin olasılığı üzerine bir diyalog başlatıyor.
 
Teşekkürler: Artpace, San Antonio, TX, Amada Cruz; Metro Pictures, New York; Altman Siegel Gallery, San Francisco; Galerie Thomas Zander, Cologne; Ari Meşulam; Sasha Bauer; Bilge Öğüt ve Haro Cumbuşyan; Özgür Demirci.
 
 
Açılış: 12 Eylül Perşembe, 18:00-20:00
Sergi: 12 Eylül – 20 Ekim 2013 (Çarşamba-Cumartesi 12:00-18:00)
Adres: Dolapdere Cad. Küçük Akarca Sok. No:11 Kurtuluş - İstanbul
 


Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/trevor-paglen-den-islevsiz-uzay/plastiksanatlar/detay/1758057/default.htmEtiketler: İstanbul , Beyoğlu , New York , 12 Eylül , uzay aracı , Sasha , 2011 , sanat , Tasarım , Sergi , San Antonio , 2013 , çalışma , estetik , hakim , açılış , hangi , heykel , Devam , gönderme , bağımsız , cumartesi , E.K. , perşembe , kurtuluş , Farklı , veri , öneri , uzay , eylül , diyalog , Askeri , 1+1 , küçük , uydu , sıra , Trevor Paglen , ProtocinemaYORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı