• DOLAR

  TL
 • EURO

  TL
 • Altın

  TL
14 Aralık 2017 - Perşembe

10 BEDEN VE KUNDALİNİ YOGA

Özlem ATAMAN

Özlem ATAMAN

E-Posta : ozlem@ozlemataman.com

 

Eğer 10 Bedenden meydana geldiğimizi anlar ve bu bedenlerin varlığının farkında olup onları dengede tutarsak, bütün evren bizimle dengede ve uyum içinde olur. Yogi Bhajan”

 

Kundalini Yoga ve Meditasyon bu 10 Bedenin varlığını kabul eder ve onların dengede, uyum içinde olmaları için çalışır. Her insanda var olan bu 10 beden hepimizin bildiği fiziksel bedenimiz dışında 3 zihinsel ve 6 enerji bedeninden oluşur:

 

 1. Ruh Beden
 2. Negatif Zihin
 3. Pozitif Zihin
 4. Nötr Zihin
 5. Fiziksel Beden
 6. Arcline
 7. Aura
 8. Pranik Beden
 9. Subtil Beden
 10. Işık Bedeni

 

Her bir bedenin bir özelliği vardır. Güçlü olduklarında sizi de güçlü kılarlar. Vasıflarınız 10 Beden’in uyum içinde olmasıyla belli olur. Zayıf olan bedenlerinizin farkına varıp onları güçlendirecek Kundalini Yoga teknikleri kullanabilirsiniz. Kundalini Yoga kriyaları (her bir ders veya set) sistemli bir şekilde 10 Beden’i dengeleyip aktive eder.

 

Geçen hafta hastalıkların zihinsel nedenlerine olan ilgimden söz etmiştim. Burada da aynı konuya geliyoruz. Bütün hastalıklar öncelikle bu 10 Beden’den birinde başlar. Eğer bunun farkına varıp zayıf olan bedeni güçlendirmezseniz fiziksel bedeninizde hastalık olarak ortaya çıkar.

 

Şimdi 10 Beden’i inceleyelim:

  

1. Ruh Beden: Kalbiniz, Aklınıza karşı…. 

Sizi içinizdeki sonsuzluk ile ilişkiye geçirir. Ruh Beden güçlü olduğunda kalbinizle yaşarsınız, yaratıcılığınız son derece kolay bir şekilde ortaya çıkar. Eğer Ruh Beden zayıfsa; Kalbiniz yerine aklınızla yaşarsınız. Kendinizi sıkışmış hissedip yaşam amacınızı anlamazsınız.

 

Güçlendirmek için Kundalini enerjisini yükseltip, kalbinizi açmalısınız.

 

2. Negatif (Koruyucu) Zihin: Ait olmayı özlemek

 

Anlayış ve güç dolu olarak Ruh bedene yaratıcı bir form verir. Ait olma duygusunu tetikler ve kendi içselliğiniz ile iletişime geçmenizi sağlar. Sabırla içinizden gelen sesin rehberliğine uymanızı sağlar.

 

Eğer Negatif zihin yeterince gelişmemişse; ait olma isteğiniz nedeniyle uygunsuz ilişkilere girer, başkalarının etkisinde kalırsınız.

 

Dengelemek için: Disipline değer verin, hayatınızı bir disipline sokun ve hayatınızın bütünlüğü ile bilinçli bir ilişki kurun

 

3. Pozitif Zihin

Her koşulda olayın pozitif yanını görür. Size güçlü bir istek verir ve gücünüzü tevazu içinde kolayca göstermenizi sağlar. Sizi doğal olarak neşeli ve pozitif yapar, iyi bir espri yeteneği verir. İletişim yeteneğinizi güçlendirir.

 

Eğer Pozitif Zihin zayıfsa; Negatif zihnin aktardığı bilgilerin altında boğulursunuz. Sizi depresif bir duruma sokar, öfkeli ve tahammülsüz olursunuz. Kendi içsel gücünüzden emin olamazsınız. Sorumluluktan korkarsınız.

 

Dengelemek için; Karın bölgesini güçlendirin (3. Çakra). Kendinize güveni arttırın. Olumlu cümleler kullanın.

 

4. Nötr (Meditatif) Zihin

 

Kazan-Kazan şeklindeki düşünce tarzıdır. Negatif ve Pozitif Zihinlerden ve bedenin her yerinden gelen bilgileri değerlendirir ve size 9 saniye içinde bir yol gösterir. Sezgisel bir üstünlük verir.

 

Zayıf olduğu zaman; çok zor karar alırsınız, sürekli kendinizi yaşam koşullarının bir kurbanı gibi hissedersiniz. Deneyimlerinizle onlardan çıkaracağınız dersleri bir türlü birleştiremezsiniz.

 

Dengelemek için bol bol meditasyon yapın

 

5. Fiziksel Beden: Öğretmen – Denge

 

Fiziksel beden diğer 9 bedenin tapınağıdır. Size hayatınızın bütün parçalarını dengeleme yeteneği verir. Bu beden öğretmenlikle temsil edilir. Bir konudan çıkarımlar yapıp başkalarına aktarabilme yeteneğidir.

 

Zayıf olduğu durumlarda; kızgın, aç gözlü, kıskanç, rekabetçi ve nankör olabilirsiniz. İçsel gerçekliğinizle dışarıdaki gerçeklik uyum içinde olmaz.

 

Dengelemek için düzenli egzersizler yapıp bir şeyler öğretin. Okuduklarınızı paylaşın.

 

6. Arcline:

Arcline, bir kulaktan, diğer kulağa saç dibinden geçen bir enerji yoludur.  Bir hale gibidir, auranın çekirdeğidir. Kadınlarda, bir göğüs ucundan diğer göğüs ucuna geçen ikinci bir enerji yolu daha vardır. Arcline sizin yansımanızdır, ışığınızdır. Odaklanma ve yoğunlaşma yeteneği sağlar. Hipofiz beziyle ilişkilendirilir ve dolayısıyla sinir sistemini düzenler, kalp merkezini korur. Sezgileriniz sayesinde kendinizi korur, yaşamın stresi ile kalbinizi sevgiye kapatmadan başa çıkabilirsiz. Fiziksel gerçeklikle, evrensel gerçeklik arasındaki denge noktasıdır.

 

Eğer Arcline zayıf ise; çok fazla koruyucu olup, kolayca etki altında kalırsınız. Salgı bezlerinde dengesizlik oluşur. Duygu durumunuz ve davranışlarınız tutarsızlıklarla dolu olur. Odaklanamazsınız, kendinizi korumak için sezgilerinizi kullanamazsınız.

 

Dengelemek için; Hipofiz bezinin çalışmasını sağlayan ve Üçüncü Göz’ü tetikleyecek setler ve meditasyonlar yapın.

 

7. Aura:

 

Aura; hem dünyamızın, hem de bedenimizin etrafını saran manyetik alandır. Yaşam gücünü yükseltir ve korur. Yaşam gücünüz yüksek olduğunda siz de cıvıl cıvıl, hayat dolu olursunuz. Kendinizden emin olur ve güvende hissedersiniz. Bunun sonucunda diğerlerine karşı merhamet duygularıyla dolarsınız.

 Aura sizin koruyucu kalkanınızdır. Pozitif olanı çeker ve negatif olanı iter. Hastalıktan ve diğer insanların negatif enerjisinden korur.

 

Auranız zayıf olduğunda; kendinize güveniniz az olur. Tutarsız ve saplantılı davranışlar meydana gelir. Negatif enerji fiziksel bedeninize ulaşır, hastalıklar oluşur.  Bütün hastalıklar ilk olarak auranızdan geçer. Eğer auranızı güçlü tutarsanız hastalıklar fiziksel bedeninize ulaşamaz.

 

Güçlendirmek için; Meditasyon yapın. Doğal elyaftan yapılan beyaz giysiler giyin.

 

8. Pranik beden:

 

Pranik beden, nefesinizle birlikte sürekli olarak yaşam gücünü ve enerjisini bedeninize taşır. Bu size cesaret verir. Pranik Beden güçlü olduğunda rahat ve derin nefes alıp verirsiniz. Hiçbir şey canınızı sıkamaz. Kendi kendinizi rahatlıkla motive eder ve amaçlarınıza ulaşırsınız.

 

Bütün hastalıklar Pranik Beden’in dengesizliği yüzünden başlar. Sürekli hafif bir anksiyete ve kronik yorgunluk durumu yaşarsınız. Korkular oluşur ve devamlı bir savunma ruh haliyle dolaşırsınız.

 

En mükemmel güçlendirici; bütün nefes çalışmaları

 

9. Subtil Beden:

 

Subtil beden; şimdiki gerçekliğin çok ötesini görmenizi ve algılamanızı sağlar. Subtil beden güçlü olduğunda müthiş bir sükunet olur, yaratıcılığınız artar. Çünkü artık yaşamda hiç bir şey sizin için gizli değildir. Çabucak öğrenir ve olayları kolaylıkla idare edebilirsiniz. Sezgileriniz aracılığıyla, etrafta nelerin olduğunu çok kolay anlarsınız.

 

Subtil Beden ile Ruh Beden arasında bir ilişki vardır; Subtil Beden ölüm esnasında Ruh Bedeni taşır. 

 

Zayıf olduğunda; çok saf olursunuz ve kolay kandırılırsınız. Farkında olmadan konuşmalarınız ve/veya davranışlarınız kırıcı olabilir. Sürekli bir huzursuzluk hissedersiniz.

 

Güçlendirmek için: Herhangi bir meditasyonu veya kriyayı 1000 gün yapın

 

10: Işık Beden (1+ Beden)

 

Işık Beden; size asalet ve ışıltı verir. Engeller karşısında cesaretlisinizdir. Karizmatik bir çekiciliğe ve saygınlığa sahip olursunuz. Yogi Bhajan 10. Beden için “1+Beden” der çünkü Ruh Beden + Işık Beden’dir.

 

Eğer Işık Beden yeterince gelişmemişse; Fikir ayrılıkları korkutucu olur. Dikkat çekmekten ve fark edilmekten çok utanırsınız. Oluşan durumlara müdahale etmekten çekinirsiniz.

 

Geliştirmek için; Kendinizi bir şeye bütünüyle adayın.

 

11. Paralel Birlik:

Paralel Birlik; Şimdi’yi ve Sonsuzluğun Kaynağını temsil eder. Yogi Bhajan şöyle der “İçinizdeki Tanrı ile insan “Paralel Birlik” içinde olursa, 11 olursunuz. İkilikler (dualite) kalmaz, kutsal bir görüşünüz olur ve gerçek sizin aracılığınızla akar. Kendi dışınızda bir şey bulmak zorunda değilsiniz. Bütün mücevherler içinizdedir, sizin içiniz zengindir. Hoşnutluk ve memnuniyet dolusunuzdur.”

 

Diğer on bedeni denge ve ahenk içinde kullanabilir, her yerde ve herkeste var olan mükemmelliği görebilirsiniz.

 Bu birliği sağlamak için; İlahiler ve mantralar söyleyin.

 

Bu muhteşem “Birlik”teliğe ulaşmanız dileğiyle..

 

 

 

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı

 • Haber bulunamadı